חקירה במשטרה

כל אדם עשוי להיות מזומן בשלב זה או אחר לתחנת המשטרה לתשאול מסיבה זו או אחרת. לא תמיד חקירה במשטרה נעשית דווקא כנגד מישהו שעתיד להיות מואשם בדבר עבירה, לעיתים החקירה נעשית על מנת לברר מי הוא האשם או לפתור תיקי מורכבים יותר. אך חשוב מאוד שכל אדם שעובר חקירה שכזאת ידע בוודאות מה הם זכויותיו על מנת שיוכל לשתף פעולה עם כוחות הביטחון מצד אחד, אך גם לשמור על מלוא זכויותיו מצד שני. ליווי של עו"ד פלילי בצפון במהלך כל שלב בחקירה אינו מהווה עילה להאמין שהאדם אשם בדבר מה, לכן תמיד כדאי לשקול זאת לחיוב.

מה הן הזכויות של אדם העובר חקירה במשטרה?

אין ספק שהזכות המשמעותית ביותר של הנחקר הוא הזכות לנוכחות עורך דין. שאר הזכויות:

  • הזכות לשתיקה, היות וזה ידוע שכל דבר שנאמר על ידי הנחקר עשוי לשמש כנגדו בהליכים הפליליים הבאים.
  • על החוקרים להימנע מהפעלת כוח או לחץ כלשהו על הנחקר. חשוב לזכור שאם החוקרים מבטיחים הקלה בעונש תמורת הודאה כלשהי – אין לכך כוח משפטי, היות ובית המשפט קובע את חומרת העונש בלי קשר למשטרה.
  • חקירה במשטרה צריכה להיות מלווה בתיעוד מלאה – צילום והקלטה.
  • בסוף התהליך על הנחקר לחתום על מסמך המסכם את כל הנאמר, וחשוב מאוד לקרוא בקפידה על מנת להבטיח שכל מה שכתוב הוא אכן נכון.

הסיוע של עורך דין מומחה בפלילים בעת חקירה במשטרה 

חקירה במשטרה זהו הליך שדורש קור רוח שלא קיים אצל כולם, ובגלל שמומלץ שלא לצאת מהכלים, להתחצף או להתנגח עם השוטרים, נוכחות של עורך דין פלילי מומלצת. בנוסף, ניתן ליצור קשר עם עורך דין טרם החקיקה על מנת להיוועץ בו ולזמן אותו לתחנה במידה והתהליך לא מתנהל כהלכה ולביטול רישום משטרתי. בשלבים הראשוניים של החקירה המשטרתית, לנחקר יש את הזכות לדעת מה הוא הסטאטוס שלו (מואשם, עד וכו'). בשלבים הבאים כדאי לדעת בוודאות מה מתרחש בחקירה, גם אם אינכם הנאשמים. מודעות, זהירות, סבלנות, נימוס וסיוע של עורך דין מומחה ברמה של עורך דין פלילי זוהי הדרך הטובה ביותר לוודא שכל חקירה משטרתית תתנהל בצורה תקינה ולא תפעל כנגדכם.

הוספת מאמר לאתר?

חברה לבניית אתרים חברה לבניית אתרים